
Když není králíkovi do skoku? Použití Mallacan bio masti při léčbě silného zánětu kůže
Konopné veterinární gely a masti Vetercann byly uvedeny na trh minulý rok. Nyní jsou úspěšně používány pro své účinky mnoha veterináři po celé ČR. Mezi veterinární lékaře, kteří produkty úspěšně použili během léčby, patří i MVDr. Sandra Rozkolová z brněnské ordinace Rocovet.
Termíny jako dermatitida nebo pododermatitida laikovi mnoho neřeknou. Zjednodušeně lze zmíněné problémy popsat jako silný zánět kůže, přičemž se jedná o poměrně častý problém u drobných hlodavců. Pokud doma chováte malého chlupatého parťáka s dlouhýma ušima, měli byste být na pozoru. Apatie, nechuť opouštět klec či odmítání potravy jsou signály, které nesmíte ignorovat.
Rizikové pro vaše miláčky jsou tvrdá podestýlka (např. pelety), málo pohybu a nadváha. Pokud zvíře dlouhou dobu tráví na tvrdém podkladu, vznikají na spodní straně nohou otlaky, snižuje se prokrvení kůže a může dojít k rozvoji onemocnění. Jelikož toto onemocnění je pro chlupáče velmi bolestivé, omezuje ještě více svůj pohyb, močí a kálí pod sebe a onemocnění nám komplikují bakterie, které se mohou dostat do vzniklých ran. Jelikož celé onemocnění probíhá skrytě, pod srstí kam majitel nevidí, snadno dojde k přehlédnutí prvotních příznaků a následně k rozvoji silného zánětu.
To byl případ samice zakrslého králíka, kterého majitelé přinesli do ordinace doktorky Rozkolové s tím že „nevylézá z klece a nechce žrát“. Během vyšetření paní doktorka odstranila z nohou a zad srst slepenou močí zvířete, a odkryla velmi rozsáhlý zánět kůže pokrývající všechny končetiny a zadní část těla (viz obr.1). Procedura byla pro samičku tak bolestivá, že během vyšetření pištěla bolestí, a byla nutná její hospitalizace.
Součástí léčby, kterou paní doktorka nasadila, bylo pravidelné promazávání kůže a otlaků konopnou mastí Mallacan Bio, určené k regeneraci a léčbě kožních obtíží. První tři dny králičice nepřijímala potravu a musela být krmena ručně. Postupně se její stav zlepšoval, osmý den již bylo zhojení kůže dostatečné a na lysích končetinách dokonce začalo růst nové osrstění. Králičice postupně opět začala mít chuť k jídlu i do života a mohla být propuštěna do domácího ošetřování. Po čtrnácti dnech aplikace masti Mallacan byla léčba ukončena (viz obr.2). Celý průběh případu byl zdokumentován a publikován v dubnovém čísle časopisu Veterinářství (4/2018), jehož hlavním tématem byla dermatologie.
Nás ale víc těší fakt, že konopí v přípravcích Vetercann pomohlo vyřešit bolestivý problém a těšíme se na další úspěchy při léčbě jiných případů.
Obr. 1
Obr. 2