fbpx

en

NOVINKY

Unikátní produkty nově dostupné v ČR a na Slovensku. Zkušenosti a případy z praxe.

Otrava vodou u psa

 Zdá se Vám slovní spojení „otrava vodou" jako nesmysl, protože považujete vodu za zcela neškodnou tekutinu? Domníváte se, že pes přijímá vodu jen tehdy, když má žízeň? Tak to je omyl. Otrava neboli intoxikace vodou se ve veterinárních ordinacích stává skutečnou diagnózou. Jedná se o nebezpečnou otravu, která může ohrozit psa na životě!

Nebezpečí číhá ve vodě

Přestože otrava vodou u psů není častá, na její nebezpečí je třeba v těchto horkých letních dnech chovatele upozornit. Hospodaření s vodou v organismu zajišťují složité regulační mechanismy, které udržují stabilní vnitřní prostředí (tzv. homeostázu), ale jejich kapacita není neomezená. Nebezpečné je to tehdy, kdy zvíře přijme najednou velké množství vody bez pocitu žízně.  Jedná se o situaci, kdy si se svým psem dopřáváte vodní radovánky či hrátky s vodou.

Plavání, opakované potápění za míčkem, skákání do vody či kousání po hracích předmětech ve vodě nebo kousání vody z tekoucí hadice může být právě tou příčinou, kdy se do organismu dostane velké množství vody. Velký objem vody pak v organismu způsobí naředění krve a prudké snížení hladiny sodíku i ostatních minerálních látek. Tento stav pak může vyústit k totálnímu rozvratu vnitřního prostředí organismu, protože dochází k postupnému „bobtnání“ tělních buněk ve snaze vnitřní nerovnováhu vyrovnat a vlivem otoku buněk dochází k otoku tkání a orgánů, včetně otoku mozku.

 
pes voda1

 

Jak poznat a jak se zachovat

Prvními příznaky, které se mohou velmi brzy objevit je nadmutí, zvětšený objem břicha, bledé sliznice a zvracení. Poté nastávají problémy s dýcháním, špatná koordinace, ztráta vědomí a vše může skončit smrtí. Už objevení prvních příznaků je třeba řešit neprodleně s veterinárním lékařem, který nitrožilním podáním minerálů a diuretik, podpoří zvýšený výdej vody ledvinami a zajistí stabilizaci vnitřního prostředí organismu.

Jako preventivní opatření při hrátkách psa s vodou je třeba mít zvíře vždy pod kontrolou, proto nenechávejte psa s kropícím zařízením o samotě. Při vodních radovánkách je třeba dodržovat jen krátkodobé intervaly hry (do 5 min) a poté psovi dopřát přestávku. Při náhlém otoku a rozšíření břicha a rozvoji dalších klinických příznaků neprodleně vyhledejte veterinárního lékaře a upozorněte ho na aktivitu ve vodě.

 

Autor: MVDr. Radka Kabrhelová

Vetys s.r.o.

Damníkov 64 
Damníkov, 561 23 
Česká republika 

IČO: 050 34 299
DIČ: CZ 050 34 299



  • +420 605 373 957
  • info@vetys.cz
  • VetysCZ

 

Obchodní zástupce

Barbora Kubíčková 

+420 774 273 440

Alexandra Schenková

+420 737 885 995